Dowiedz się, jak zostać zawodnikiem „Kieleckiej Dychy”
Start w profesjonalnie zorganizowanych biegach to okazja dla biegaczy na sprawdzenie swoich możliwości, kondycji, jak i sposób na poznanie innych pasjonatów. Do tak ważnego wydarzenia trzeba się jednak we właściwy sposób przygotować, a także spełnić pewne formalności.
Kto może wziąć udział w zawodach z cyklu Kielecka Dycha?
Organizatorzy ustalili dolny limit wiekowy dla zawodników. W zawodach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 rok życia. Od osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów na start. Jeżeli chodzi o górną granicę, nie jest ona podana w regulaminie przygotowanym przez organizatora.
Wszyscy zawodnicy mogą czuć się bezpiecznie na trasie biegu, ponieważ o bezpieczeństwo dba główny organizator.
Co trzeba zrobić, aby znaleźć się na liście startowej Kieleckiej Dychy?
Z myślą o uczestnikach z różnych stron Polski, organizator zaplanował, że zapisy będą odbywały się w dwojaki sposób:
- elektronicznie
- osobiście
Warto wiedzieć, że zapisy na zawody trwają na długo przed startem zawodów, ale jest także szansa na zgłoszenie się w dniu imprezy. Wtedy jednak trzeba liczyć się z odmową, jeżeli limit uczestników ustalony przez organizatora będzie już wyczerpany. Np. na starcie Kieleckiej Dychy podczas VII edycji mogło stanąć maksymalnie 900 osób.
Jak przygotować się do startu w zawodach?
Jeżeli podjęliście decyzję o starcie w Kieleckiej Dysze, macie już świadomość, że dystans, jaki ustanowili organizatorzy to 10 km. Nie jest to ani dużo, ani mało. Jedno jest pewne – do zawodów trzeba się przygotować. Jak?
Treningi: Zaplanuj minimum 2 treningi w tygodniu, najlepiej oscylujące w granicach długości takiej, jaka będzie obowiązywała podczas startu. Staraj się biegać dynamicznie, ale w stałym tempie. Treningi powinny wyglądać dokładnie tak, jak wyobrażasz sobie realny bieg w zawodach. Pamiętaj także o ćwiczeniach siłowych, dzięki którym wzmocnisz swoje mięśnie. Dobre przygotowania powinny być różnorodne. Pamiętaj o rozwijaniu każdej części swojego ciała, a Twój organizm będzie gotowy do startu. Pamiętaj, że jeśli na codzień nie prowadzisz aktywnego trybu życia, to przygotowanie do takiego startu należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ustal cel: Każda osoba biorąca udział w zawodach ma inny cel. Jedni chcą sprawdzić własne możliwości, inni pokonać własne rekordy co do czasu. Zastanów się, jaką Ty masz motywację.
Jak powinien wyglądać Twój dzień startu?
Do wielkiego wydarzenia, jakim jest start w zawodach zawodnicy przygotowują się niezwykle skrupulatnie. Muszą spełnić pewne formalności, ale także mentalnie nastawić się na rywalizację.
Ważne jest, aby w dniu startu mieć na sobie wygodny strój, dostosowany do potrzeb. Podstawą są oczywiście buty, ale pozostała część garderoby także ma znaczenie. Najlepiej, gdyby były to ubrania typowo sportowe, stworzone z myślą o biegaczach.
Jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne, zorientuj się, gdzie znajdują się toalety oraz czy butelka jest po brzegi wypełniona wodą. Zadbaj także o właściwą rozgrzewkę. Dzięki temu unikniesz skurczów i zakwasów. Najlepiej wykonać ją 30-60 minut przed startem. Twój organizm będzie wtedy w pełnej gotowości do biegu.