Dlaczego warto biegać? Poznaj zalety aktywności fizycznej!

Bieganie uznawane jest za najprostszą formę ruchu, wpływającą bardzo pozytywnie na zdrowie, jak i nasze samopoczucie. Pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty, zupełnie za darmo. Biegając, usprawnisz funkcjonowanie organizmu, schudniesz, zapobiegniesz rozwojowi wielu chorób (w szczególności serca), a także wysmuklisz sylwetkę. Aktywność fizyczna, jaką jest bieganie to klucz do osiągnięcia zadowolenia z własnego życia.

 1. Obniżysz ryzyko wystąpienia chorób serca
 2. Choroby układu sercowo-naczyniowego to poważna przypadłość. Są powodem śmierci wielu milionów ludzi na całym świecie. Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o 43%, jeżeli zaczniesz biegać. Poprawisz w ten sposób krążenie krwi i zmniejszysz zły cholesterol HDL.

 3. Spalisz kalorie
 4. Spędzając przynajmniej godzinę na bieganiu, jesteś w stanie spalić bardzo dużą ilość kalorii. Szacuje się, że może to być od 700 do 850 kcal.

 5. Wzmocnisz stawy
 6. Niektórzy uważają, że bieganie obciąża stawy. To nie prawda! Wręcz przeciwnie. Biegając, możesz wzmocnić stawy, jak i całe swoje ciało. Dostarczysz do organizmu dużą ilość tlenu, a tym samym oczyścisz organizm z toksyn. Unikniesz kontuzji i bólów mięśniowych. Twoje ciało będzie przyzwyczajone do wysiłku, a tym samym będzie mniej podatne na uszkodzenia.

 7. Pozbędziesz się stresu
 8. Stres jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jesteśmy na niego narażeni w szkole, pracy, a często także w domu. Biegając godzinę dziennie, jesteś w stanie dostarczyć tak dużo energii organizmowi i pozbyć się negatywnego nastawienia, że od razu poczujesz się lepiej, jak nowo narodzony.

 9. Poprawisz wygląd swojego ciała
 10. Wiele osób zaczyna biegać głównie po to, aby poprawić i wysmuklić wygląd swojego ciała. Każda motywacja jest dobra, aby włączyć do swojego życia aktywność fizyczną. Dzięki bieganiu, możesz wypracować nienaganną sylwetkę, której każdy będzie Ci zazdrościł.

  Korzyści z biegania jest o wiele więcej.

Start w zawodach dla biegaczy

Swoją przygodę z bieganiem warto rozpocząć od krótkich przebieżek po alejkach parkowych czy w najbliższej okolicy swojego domu. Nie należy zbyt mocno nadwyrężać organizmu, aby nie zniechęcić się zbyt szybko. Po kilku treningach zauważysz znaczące różnice. Poczujesz przypływ pozytywnej energii, a problemy z zasypianiem czy złym samopoczuciem nie będę Cię dotyczyły.

Jeżeli Twoją wielką pasją jest bieganie, po pewnym czasie warto spróbować swoich sił w profesjonalnych zawodach. W Polsce organizowanych jest wiele turniejów dla osób, które kochają biegać. Jednym z nich jest oczywiście „Kielecka Dycha”. W zawodach może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 16 rok życia.

O czym należy pamiętać przed startem w zawodach?

Pierwszym, co musisz zrobić jest wybór dystansu, który będziesz w stanie pokonać. Pamiętaj, aby na samym początku nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań. Ważne jest również właściwe przygotowanie do startu w zawodach. Jeżeli dystans 10 km, jaki obowiązuje w przypadku „Kieleckiej Dychy” jest dla Ciebie morderczy, najpierw potrenuj. Start w zawodach ma być pewnego rodzaju przyjemnością, a dopiero w następnej kolejności sprawdzianem posiadanych możliwości. Rozpoczynając swoją przygodę ze startami od krótkich dystansów, za każdym razem będziesz w stanie podwyższać poprzeczkę i bić własne rekordy.

Kielecka Dycha jest świetnym sposobem na sprawdzenie możliwości, ponieważ jest to bieg typowo amatorski. Nie wiąże się z rywalizacją o najlepsze pozycje, ponieważ każdy uczestnik otrzymuje taką samą nagrodę: medal za start. Tym samym nie będziemy musieli podlegać presji walczenia o najwyższe miejsca. Będziemy mogli bawić się, wspierając promowanie aktywnego stylu życiu. Właśnie od takich zawodów warto zacząć swoją przygodę z profesjonalnymi startami w zawodach.